Българско общество
по аналитична психология „Карл Густав Юнг”
III НАЦИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ
ПО
АНАЛИТИЧНА ПСИХОЛОГИЯ
Съновната реалност – ключ към несъзнаваното
300’ – преживелищен семинар
д-р Ерел Шалит
Насилие и родилен комплекс: пре- и перинатални влияния в съвременната юнгианска анализа
90’ - доклад
Джоан Кулберт-Коен
Архетипът на водата и архетипът на огъня в образа на ковача в българския фолклор
Архетипът на водата и архетипът на огъня са основни архетипове, които заемат подобаващо място и в българската традиционна култура. Въз основа на богат фактологически материал, почерпан от представите за водата и за огъня в митологичното мислене на българите, отразено в различни проявления на тази култура, може да се каже, че съществува култ към водата и към огъня. Ярки примери за съжителство на водата и на огъня /като единство и противоположност/ в българския фолклор особено ярко се наблюдават в нестинарския обреден комплекс, в образа на змея и в образа на ковача. Образът на ковача, който е слабо проучен от българската етнология и фолклористика, е обект на настоящото изследване.
30’- доклад
Анатол Анчев
Самодивите - образ символ на магическата женственост в българската традиционна вяра
Образът на самодивата в съвремието ни е познат само като красив поетичен елемент, но в тази митологична представа нашият народ е откривал и почитал една могъща Владетелка на дивото и неусвоено пространство, обединяваща живота и смъртта и властваща над тях. Женската могъща сила, която кърми юнаците и властва над стихиите, остава в народната вяра и дарителка на свобода и сила. Тя е извиквана не само в песните, а и в обредите, наричана е самодива, самовила или юда и към нея са отправяни молби с надежда за изцеление и здраве. Дали и в съвремието ни тя все още се явява като яздещата ловджийка, носеща светлина през нощта, лечителка, която дори възкресява мъртъвците, помагаща в житейските битки и пазителка на границите...
30’- презентация
Георги Мишев
Самодивите като психическо преживяване в българския фолклор
Преживяване, символ, историко-психологически смисъл.
30’ - доклад
Елена Цветкова
Градината на душата. Въведение в ИТП
В средата на ХХ век последователката на Юнг Дора Калф се заема с разработката на една неизследвана област в аналитичната психология – работата с деца. Това е голямо предизвикателство за юнгианската школа, която, макар и да работи с образи и символи, все пак използва думите като посредник. Д. Калф адаптира метода на Лоуенфелд „Свят в кутия”, тъй като разпознава в него характерните за юнгианството наличие на архетипни съдържания и символичен процес.
Пясъчната терапия се базира на eдна от основните идеи в юнгианската психология – че на психиката е присъща тенденция към придвижване напред, към цялостност. Калф смята, че игровият процес активира психичния потенциал на детето. В пясъчното сандъче то преживява символична трансформация на архетипно ниво, което му позволява да преподреди и обнови своя психичен живот.
90’ - доклад
Анета Кирова
Зона на мълчание...
Едно изследване на сянката със средствата на ролевата игра.
120’- уъркшоп
Ина Илиева и Анжела Христофорова
Свирачът в съня - преживяване на амплификации
Усещане "през музика" на образите от сън. Ролево пресъздаване на съня и асоциативен анализ на символното съдържание на образите в контекста на индивидуалното им преживяване.
120’ - уъркшоп
проф. Надя Витанова
Мъжественост и женственост в нас и в света
120’ – уъркшоп
д-р Светлана Николкова
Архетипни мотиви в два съня и едно житейско намерение
Групова работа за откриване на архетини усещания, преживявания и образи в представените материали.
120’ – – уъркшоп
Петя Хорозова
За юнгианската терапия
Една илюстративна метафора за това, което е възможно да се случва в терапията, поне в нейното начало; за терапията като среща на пациента и терапевта по пътищата на психичното оцелостяване / индивидуация. Ограниченията и предимствата в юнгианската терапия се пораждат от диалогичния ѝ характер; от това, от къде тръгва пациентът; от това, до къде е стигнал терапевтът и къде са двамата от момента на срещата и нататък. Пациентът не само се придвижва напред, а терапевтът назад. Движението е съвместно, взаимозависимо и в някакъв смисъл ограничено; то е постъпателно, кръгово и извънвремево, защото се случва в символичното пространството на терапевтичния теменос.
20’- доклад
Мария Йорданова
За символите и един сън
20’- доклад
Маргарита Стефанова
Юнгиански прочит на приказката „Човекът, змията и лисицата”
В доклада се разглежда символното значение на змията, коня и кучето в хода на процеса на психично оцелостяване в анализираната приказка, както и архетипите на цялостната личност и трикстера.
20’- доклад
Живка Дункова
Докосване до архетипната енергия на комплекса (системнит констелации като инструментариум)
Системните констелации и връзката му с теорията на Юнг за комплексите. Ще се разгледа идеята за констелирането на архетипната енергия в личността под формата на комплекс и практическите възможности за работа с комплекса в т.нар. морфогенетично поле. По време на практическата част ще се направи групова работа по темата.
60’-уъркшоп
Ани Коцева и Катюша Павлова
Огненият пой – ритуал за инициация в юношеска възраст
Филм с коментар и дискусия. Целта на доклада е да представи различни аспекти от креативната работа с огън, която е резултат от личен или групов творчески процес. С похвати от областта на движенческия театър в комбинация с истински огън, юношите от младежката театрална формация “Три-четири!” изобразяват огъня като символ, напълнен с личен смисъл и съдържание, а етапите на приемане и овладяване на ритуалните формули отразяват процесите на лична трансформация. Интерпретирайки значението и непреходните послания на огъня, юношите в театралната трупа откриват неговия аналог в процеса на творческо вдъхновение – неизменна част от търсената личностна промяна и групова идентичност.
90 ‘ - презентация
Даниела Първанова
Архетипът на лечителя с поглед върху българската традиция
Кой е лечителят – мистериозната фигура по границите на общността или интуицията вътре в нас? Как се ражда лечителят и кое оживява неговия архетип? Каква е връзката на аналитичния психолог с вътрешния лечител? Как през вековете се е гледало на лечителите в българската култура и как това дава отражение в работата на психолозите днес? Какви са образите и метафорите, които включват лечителя и специфичния процес на лечение?
90’ - уъркшоп
Гергана Манолова
Музикално пътуване към Себето
С помощта на активно въображение, водено от музика, участниците ще могат да изследват себе си в момент, в който тръгват на път. Пътуването с музика е неповторимо лично преживяване, което след като завърши, може да бъде споделено. Така неговите образи, предизвикателства и вълненията стават част от нашето пътуване заедно…
120 ‘ – творческа лборатория
Д-р Красимира Байчинска
Житейска криза и индивидуация в приказката "Бременските музиканти"
Процесът на лабораторна работа е свързан с демонстрация на адаптираната и поставена в Дневен център за хора с психични разстройства – София приказка и есеистична дискусия за образите и процеса на индивидуация в различните им аспекти.
120 ‘ – творческа лборатория
Ангел Томов
|